Nebojte se RAW a vegan dortů! Jsou zdravější a minimálně stejně dobré jako ty klasické

11.03.2019

Raw a veganství zažívají ohromný boom. Spousta lidí má však všechno jídlo s tímto označením zaškatulkované jako příliš zdravé, tudíž ne tak dobré. I sladké. To ale ani zdaleka není pravda! Dejte jim šanci, ochutnejte a najděte mezi RAW a vegan dezerty své oblíbence.

Nepečený RAW dort pouze ze zdravých surovin

RAW food, syrová strava, vitariánství, živá strava... Pod všemi těmito výrazy se skrývá totéž, strava založená na konzumaci tepelně neupravených surovin výhradně rostlinného původu.

Základem RAW jídelníčku je ovoce, zelenina, ořechy, semínka, naklíčené luštěniny a obiloviny, nebo čerstvé kokosové mléko. A nic jiného nenejadete ani ve sladkém.

  • Dorty a dezerty připravované podle zásad RAW kuchyně neobsahují mouku, mléčné výrobky ani rafinovaný cukr.
  • Základem RAW dortů jsou ořechy, ovoce a přírodní sladidla.

Díky tomu jsou o poznání zdravější než klasické sladké, jsou sytější, takže jich stačí menší kousek, a svou chutí dokáží být i dva kroky napřed.

Každý dort může mít svou vegan verzi

Veganství není jen o stravě, je tak trochu životním stylem. Odmítá využívání jakýchkoliv živočišných produktů - jak ve výživě, tak v kosmetice nebo oblékání.

Vegani zásadně vylučují maso, mléko, živočišné výrobky a vejce. Kontroverzní je také například med, protože jej produkují včely. Základem veganské stravy je ovoce a zelenina, obiloviny, luštěniny, houby, ořechy, semena, polotovary rostlinných bílkovin jako tofu, tempeh, apod. Co tedy můžete čekat od vegnaského sladkého?

  • Veganské sladké dezerty neobsahují živočišná mléka, máslo ani vejce.
  • Ve vegan variantě lze upéct téměř každý "klasický" oblíbený dezert. Stačí jen vhodně nahradit základní suroviny, jako živočišné mléko rostlinným nebo máslo kokosovým olejem.
  • Na rozdíl od RAW dezertů mohou být ty veganské i tepelně upravené (nad 42°), tedy pečené.

I když je stále řeč o sladkostech, vegan verze dezertů jsou oproti klasickým zdravější také proto, že nahrazují rafinovaný cukr třtinovým nebo sirupy (rýžový, javorový, datlový, ...) i sušeným ovocem.

Přijďte ochutnat a poznat rozdíl

Čím se RAW a vegan dorty liší od běžných dortů dostupných v každé kavárně, cukrárně nebo kuchyni našich maminek a babiček je tedy nasnadě.

Chcete-li přijít skvělým chutím RAW a veganských dezertů na kloub, stavte se v Bájomlsce a vyberte si z aktuální nabídky. Nebo mrkněte na e-shop a rovnou objednejte zákusky na rodinnou oslavu. ;)